nalofoty.pl nurkowanie freediving warszawaZADZWOŃ DO NAS:

+48 601 30 32 31

    +48 606 49 96 38

PODSTAWOWY KURS NURKOWANIA

PADI OPEN WATER DIVER W DEEPSPOT

 

 

 

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY, ZAJĘCIA INDYWIDUALNE, PROMOCJA!

 

 

Nurkowanie - zakazane jeziora część 1

Nurkowanie w „zakazanych” jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego


 

W piątek 3 lipca mieliśmy możliwość zanurkować w dwóch jeziorach – Białym (Białe Wigierskie) i Mulicznym położonych na terenie Wigierskiego Parku Narodowego a objętych ochroną ścisłą – czyli obowiązuje na nich całkowity zakaz  wstępu i wykonywania jakichkolwiek czynności i zabiegów, z wyjątkiem prowadzenia badań naukowych i monitoringu.

 

 

Jak nam się to zatem udało?

Nie, nie złamaliśmy przepisów, byliśmy tam jak najbardziej legalnie, za zgodą władz Parku, aby pobrać próbki roślinności występującej na dnie jeziora oraz aby dostarczyć Parkowi informacji o jak owe jeziora wyglądają po drugiej stronie tafli wody.

 

Jezioro Białe Wigierskie nalofoty.plJezioro Białe Wigierskie nalofoty.pl

 

 

"Jeziora decydują o niepowtarzalnym pięknie i unikatowej wartości przyrodniczej obszaru Wigierskiego Parku Narodowego. Wraz z otaczającymi je bardzo różnorodnymi formami terenu tworzą one pojezierny krajobraz, który został ukształtowany ok. 12 tysięcy lat temu przez ustępujący z tego terenu lodowiec i jego wody.

Na terenie WPN znajdują się 42 stałe zbiorniki wodne, które zajmują obszar 2732 ha, tj. 18% powierzchni Parku. (…)

Największe walory przyrodnicze i ekologiczne posiadają najmniej przekształcone przez człowieka jeziora mezotroficzne - charakteryzujące się dużą naturalnością biocenoz wodnych oraz stabilnością warunków siedliskowych.(...)

Najczystszym, o najniższej trofii, jest jezioro Białe Wigierskie. Jego wody są bardzo przejrzyste, niebieskawe - występująca w nim mała zawartość związków pokarmowych ogranicza rozwój fitoplanktonu.” Michał Osewski www.wigry.org.pl

 

Zgodnie z informacjami na stronie Parku jezioro Muliczne jest nieco żyźniejszym jeziorem niż jezioro Białe, występują w nim okresowe zakwity glonów planktonowych. Występują w nim także występują polodowcowe, północnoatlantyckie relikty - rosnąca w płytkim litoralu kłoć wiechowata, oraz budujące łąki podwodne ramienica krucha i pływacz zwyczajny.

 

 

Ścisły rezerwat przyrody powoduje, że oba jeziora są wyjątkowo urokliwe, wokół żywej duszy, no chyba żeby liczyć wilki, które ponoć zamieszkują ta właśnie okolice.

Jezioro Białe ma maksymalna głębokość ok 30m, my mieliśmy pobrać próbki roślinności z głębokości ok 12-13m bo tam już raczej ich występowanie powinno się kończyć.

Jezioro Białe miało być tym „ładniejszym” jeziorem, jednak jezioro Muliczne – pomimo swojej nazwy, okazało się naprawdę perłką.

 

Płytsze od Białego (max 10m), z cudownym, wręcz bajecznym litoralem, pełnym ryb (płocie, okonie, szczupaki, wzdręgi). Nurkując tam czuliśmy się jak  w przepięknie zaprojektowanym akwarium, pionowe liście nenufarów i  grążli pięły się na powierzchnię, między nim przemykały maleńkie płocie i okonie, na dnie układały się w mięciutki zielony dywan ramienice. W pewnych miejscach linia brzegowa tworzyła swego rodzaju mini groty.

 

 

 

 

Mamy nadzieję wrócić do Wigierskiego Parku Narodowego już niebawem aby odwiedzić kolejne zakazane lub mniej zakazane jeziora.

Opis i zdjęcia naLofoty.pl

 

Kursy nurkowania Warszawa, freediving
06 lipca 2015
Nurkowanie Warszawa

 

Suche skafandry SANTI Diving

Kontakt

Sklep

Serwis

Galeria

Wyprawy

Freediving

Szkolenia PADI

Kalendarz

DIVE & TRAVEL CENTER naLofoty.pl

WARSZAWA-OCHOTA

ul. Daleka 6, Warszawa 02-020 

wejście furtką od ul. Tarczyńskiej

 

 

 

 

 

Pola Vision Adam Borkowski

NIP: PL 118-082-76-28; Regon: 012333784; 

Wpis do ewid.: 46132

nr rachunku (mBank)

10 1140 2004 0000 3502 3006 9194

WYPRAWY NURKOWE 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

REGULAMIN SKLEPU   *****   WARUNKI ZAPISU NA SZKOLENIE


All rights reserved naLofoty.pl 2015 - 2020             

Projekt i wykonanie G@g@tek przy pomocy:  WebWave                                          

NURKOWANIE WARSZAWA

 

Ubezpieczenie nurkowe DAN