nalofoty.pl nurkowanie freediving warszawaZADZWOŃ DO NAS:

+48 601 30 32 31

    +48 606 49 96 38

PODSTAWOWY KURS NURKOWANIA

PADI OPEN WATER DIVER W DEEPSPOT

 

 

 

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY, ZAJĘCIA INDYWIDUALNE, PROMOCJA!

 

 

Sistema Minotauro czyli nasze pierwsze,

samodzielne nurkowanie Cave!

Pokonać labirynt ;-)


 

 

Najbliższa wyprawa do Meksyku>>sprawdź termin<<

 


 

16 listopada 2015 - po 7 dniach kursu Full Cave pod czujnym okiem Krzyśka Starnawskiego, nadeszła ta wyczekiwana chwila...Nasze pierwsze, samodzielne nurkowanie CAVE. Nasz jaskiniowy mistrz twierdzi, że jesteśmy gotowi do samodzielności, więc ruszamy!

Z samego rana wypożyczamy samochód i prosto z Playa w kierunku Tulum gnamy na spotkanie z przygodą.

Krzysiek na miejsce naszej inicjacji wybrał Cenote Minotauro, byliśmy tu już podczas kursu pod jego troskliwą opieką, więc znamy chociaż początkowy odcinek jaskini i wiemy gdzie zaczyna się main line,.

 

Jaskinia ta to doskonałe miejsce szkoleniowe, szczególnie przeznaczone do nurkowaań sidemount, main line tworzy loopa, jest też możliwość zrobienia trawersów między innymi do Cenote Escalera lub Cenote Estrella. oraz niezliczonej ilości junpów i gapów.

 

Cenote  Minotauro daje nazwę całemu systemowi, który mierzy  ok 8,739m / 29,438ft, częścią systemu są cenoty: Minotauro, Estrella, Escalera, Piedra, Winz i kolejny bardzo mały w środku depresji, która oddziela ten system z pobliskiego Taj Mahal.


Sistema Minotauro Rancho San Felipe, Quintana Roo, Mexico by Alessandro Reatocenote minotauro

Sistema Minotauro
Rancho San Felipe, Quintana Roo, Mexico by Alessandro Reato

http://www.filoariannadive.com

 


 

Patrząc na powyższy plan nie trudno zrozumieć dlaczego nazwa Minotauro  dla przypomnienia - Minotaur - syn Minosa. "Syn był zupełnie inny niż jakikolwiek człowiek chodzący w tamtych czasach po świecie, Minotaur, takie bowiem otrzymał imię, był pół człowiekiem i bykiem. Minos nie wiedząc co począć z takim synem, kazał Dedalowi wybudować potężny pałac dla swojego syna, budynek ten w rzeczywistości ma być labiryntem o niebywale trudnym systemie dróg i przejść. Po tym jak Minotaur został tam umieszczony raz do roku puszczano do jego pałacu siedmioro chłopców i siedmioro dziewcząt, które miały być pożarte przez okrutnego syna króla. Jednym z ów młodych mężczyzn  był Tezeusz, syn króla Aten. Po przybyciu wraz z innymi braćmi i siostrami na wyspę Minosa, młody Tezeusz poznał śliczną córkę króla Krety, Ariadnę, młodzi ludzie zakochali się w sobie. Przed wejściem Tezeusza do labiryntu, Ariadna przekazała ukochanemu kłębek nici i kazała mu przywiązać początek sznurka do wejścia do budynku i rozwijać kłębek dopóki nie spotka potwora. Gdy stwór padnie martwy, młody bohater powróci na zewnątrz po nitce. I tak też się stało, Tezeusz powrócił z labiryntu i wspólnie z Ariadną popłynęli do Aten".


Podobnie jak Tymoteusz i my bez main line, oraz naszych szpulek i kołowrotków nie daliybyśmy sobie tu rady.

Wykonaliśmy w tym cenocie dwa cudowne, każde prawie 90 min, nurkowania o max głębokości 15m. Podczas nurkowania udało mi się wykonać szkic naszej drogi, który po powrocie do hotelu porównaliśmy z wyszperaną w sieci mapą systemu. 

Jak się okazało podczas pierwszego nurkowania udało nam się pokonać ponad  1/2 loopa a podczas drugiego dopłynęliśmy do Cenote Escalera.

Cenote Minotauro ma niesamowitą halokline, która miejscami przebiega w ciasnych korytarzach tak, że nie sposób płynąć nad nią lub pod nią, płynie się po prostu środkiem, co skutkuje praktycznie zerową widocznością dla drugiej osoby  w zespole.

Zajdziemy tu też przewężenia o smacznych nazwach: sandwich, czy naleśnik ;-)

 

Jaskina miejscami jest ciemna o brązowych ścianach a miejscami, szczególnie pod halokliną jasna, korytarze biegną na róznych pozimach czasmi zmieniając poziom stromo jak rollercoaster.

 

Zaczynając i kończąc nurkowanie możemy naciszyć się widokiem żólwi pływających wokół nas.

 

Nurkowanie w tym cenocie to niesamowia przyjemność, sprawdzian zdobytej podczas kursu wiedzy, dla nas Minotauro już na zawsze pozostanie najważniejszym cenotem na Jukatanie i bedziemy do niego wracać przy każdej sposobności.


 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszej pierwszej jaskiniowej samodzielnej przygody i zapraszamy już w marcu 2016 do Meksyku na nurkowania cavern i cave.

 

 

Chcemy serdecznie podziekować Krzyśkowi Starnawskiemu za nasz kurs full cave i otworzenie wrót do cudownego świata jaskiń.

 

Gagatek dla nalofoty.pl

 

 

 

Najbliższa wyprawa do Meksyku >>sprawdź termin<<

Cenote Minotauro - magiczny full cave 
Nurkowanie na Azorach
25 lipca 2017
Nurkowanie Warszawa

 

Suche skafandry SANTI Diving

Kontakt

Sklep

Serwis

Galeria

Wyprawy

Freediving

Szkolenia PADI

Kalendarz

DIVE & TRAVEL CENTER naLofoty.pl

WARSZAWA-OCHOTA

ul. Daleka 6, Warszawa 02-020 

wejście furtką od ul. Tarczyńskiej

 

 

 

 

 

Pola Vision Adam Borkowski

NIP: PL 118-082-76-28; Regon: 012333784; 

Wpis do ewid.: 46132

nr rachunku (mBank)

10 1140 2004 0000 3502 3006 9194

WYPRAWY NURKOWE 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

REGULAMIN SKLEPU   *****   WARUNKI ZAPISU NA SZKOLENIE


All rights reserved naLofoty.pl 2015 - 2020             

Projekt i wykonanie G@g@tek przy pomocy:  WebWave                                          

NURKOWANIE WARSZAWA

 

Ubezpieczenie nurkowe DAN