nalofoty.pl nurkowanie freediving warszawaZADZWOŃ DO NAS:

+48 601 30 32 31

    +48 606 49 96 38

PODSTAWOWY KURS NURKOWANIA

PADI OPEN WATER DIVER W DEEPSPOT

 

 

 

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY, ZAJĘCIA INDYWIDUALNE, PROMOCJA!

 

 

 

Najbliższy kurs freedivingu >>sprawdź termin<<

 


Po co nurkowi freediving czyli Free & Dive z nalofoty.pl?


 

Pomimo, że nurkowanie i freediving nierozłącznie wiążą się z wodą a dokładnie z przebywaniem pod nią, obie aktywności bardzo się między sobą różnią.

Jak wiadomo w nurkowaniu wykorzystujemy sprzęt – dużo sprzętu i to dzięki niemu przebywamy pod wodą. Natomiast we freedivingu jesteśmy wolni lub prawie wolni od sprzętu – szczególnie tego ciężkiego – maska, fajka, płetwy, skafander, odrobina balastu i już możemy się cieszyć tym wspaniałym sportem.

Nie ma nic piękniejszego niż widok freedivera na tle nieskończonego błękitu – długie płetwy lub monopłetwa, brak bąbelków, smukła sylwetka, sprawiają że wygląda on jakby należał do tego środowiska. Nurkowie z ciężkim sprzętem, pomimo, że pod wodą mogą przebywać znacznie dłużej nadal są tu tylko gośćmi z innej planety.

Sporty tak różne – jeden oddech, kontra nieprzerwany strumień powietrza wydobywający się na powierzchnię z nawet małej grupki nurków - duża butla lub nawet kilka butli wypełnionych czynnikiem oddechowym. O ile freediver nie wiele może skorzystać na umiejętnościach nurkowych aby doskonalić swój warsztat freedivingowy, o tyle nurek może odnieść szereg korzyści ucząc się chociażby podstaw nurkowania swobodnego.

Nie, nie chodzi tu o naukę wstrzymywania powietrza, bo przecież nurkom tego pod wodą robić nie wolno.

 

 

 

Najbliższy kurs freedivingu >>sprawdź termin<<

 

 

 

O co więc chodzi?

Podstawowe kursy freedivingu np.: PADI Basic Freediver i Freediver uczą podstaw fizjologii i fizyki freedivingu, pokazują jakie procesy sterują naszym ciałem podczas oddychania. Uczą też właściwej techniki pływania pod wodą, zwracają uwagę na główne zagrożenia we freedivingu oraz to jak ich unikać i jak sobie z nimi radzić. Poza zajęciami podwodnymi mamy tu też sesje nauki prawidłowego oddechu, pracy przeponą ale też relaksacji i odpowiedniego przygotowania zanim w ogóle wejdziemy do wody.

Freediving to też nieustanna walka z własnymi słabościami, ograniczeniami, pokonywaniem kolejnych barier, to także uświadamianie sobie jakie pokłady w nas tkwią, i że bez powietrza da się jednak trochę, a nawet większe trochę wytrzymać. Większość osób zaczynających kurs twierdzi, że na 100% nie przepłynie pod wodą 25m i nie wstrzyma powietrza dłużej niż 1min. Już po pierwszych zajęciach są zaskoczeni swoimi osiągnięciami i możliwościami jakie w nich tkwią.  Zaledwie 6 zajęć całkowicie zmienia ich sposób myślenia i nastawienia.

 

O ile technika pływania w długich freedivngowych płetwach różni się znacznie od tego jak poruszamy się pod wodą w nurkowaniu, a jak wspomniałam już wcześniej wstrzymywanie oddechu pod wodą nie jest w nurkowaniu wskazane, a wręcz kategorycznie nie wolno tego robić, o tyle nauka prawidłowego oddechu, relaks, odpowiednia rozgrzewka, rozciągnięcie – (to) przyda nam się w nurkowaniu bardzo. Tak z ręką na sercu -  ile razy przed wejściem do wody na nurkowanie rozgrzaliście odpowiednio mięśnie i ścięgna tak żeby potem uniknąć kontuzji. Ile razy wyciszyliście się, odpowiednio zrelaksowaliście? Zwykle szybko składamy sprzęt, dźwigamy go do wody na plecach i siup pod wodę. Potem wszystko nas boli, kręgosłup odmawia współpracy, pod wodą łapią nas skurcze, sapiemy w automat jak parowóz, zbyt szybko zużywając czynnik oddechowy.

Prawidłowe oddychanie – no przecież żyję, oddycham więc na pewno robię to dobrze. Nic bardziej mylnego! Owszem wszyscy oddychamy ale nie wszyscy robimy to dobrze, w pełni wykorzystując możliwości swojego organizmu i swoich płuc. Często pod wodą niepotrzebnie oddychamy zbyt szybko, wydychamy powietrze jak lokomotywa zużywając je przez to o wiele więcej niż powinniśmy. Kurs freedivingu uczy podstawowych technik oddechowych, pracy przeponą, spokojnego zrównoważonego oddychania, dzięki czemu podczas nurkowania znacznie zmniejszymy zużycie powietrza, będziemy oddychać wolniej, i spokojniej.

Zajęcia basenowe freedivingu to także doskonałe szkolenie dla nurków przygotowujących się do kursów technicznych gdzie wymogiem jest pływanie większych odcinków na jednym oddechu. Freediving daje przede wszystkim mentalne przygotowanie do radzenia sobie w sytuacjach gdy natrafiamy na nagły deficyt czynnika oddechowego. To praca nie tylko nad techniką jak to zrobić, to przede wszystkim praca nad głową i tym co w takiej sytuacji się w niej dzieje. To nauka przełamywania własnych słabości, barier ale też spokoju w sytuacji braku gazu.

 

 

 

 

Najbliższy kurs freedivingu >>sprawdź termin<<

 

 

 

 

Od wielu lat Adam Borkowski – właściciel szkoły nurkowania nalofoty.pl prowadził warsztaty freedivingowe skierowane właśnie do nurków, teraz już regularnie, przez cały rok prowadzi kursy freedivingowe w systemie PADI na poziomie podstawowym, które kierujemy głównie do środowiska nurkowego. Oczywiście głównym założeniem szkoleń jest poznanie tego pięknego sportu jakiem jest freediving, a pozytywnymi efektami ubocznymi są właśnie korzyści jakie nurkowie zauważają u siebie podczas nurkowania.

W zeszłym roku wprowadziliśmy też nowość - wyjazdy, głównie letnie, pod nazwą Free & Dive, które pozwalają, szczególnie nurkom, lepiej poznać freediving oraz połączyć nieco oba sporty. Nurkowie mogą uczestniczyć we freedivingowej rozgrzewce przed wejściem do wody i zapoznać się nieco z freedivingiem. Ponieważ podczas wyjazdu prowadzimy kurs PADI Freediver nurkowie mogą uczestniczyć w wykładach zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym we freedivingu. Ot takie pozytywne łączenie dwóch światów, tak bardzo różnych, które łączy jedno – woda i radość przebywania pod nią!

 

 

 

 

Najbliższy kurs freedivingu >>sprawdź termin<<

 

 

Tekst: Agata Isajew vel Gagatek

zdjęcia z archiwum Dive & Travel Center nalofoty.pl

 

 

 

 

Po co nurkowi freediving?
Biebrzański Park Narodowy
11 maja 2017
Nurkowanie Warszawa

 

Suche skafandry SANTI Diving

Kontakt

Sklep

Serwis

Galeria

Wyprawy

Freediving

Szkolenia PADI

Kalendarz

DIVE & TRAVEL CENTER naLofoty.pl

WARSZAWA-OCHOTA

ul. Daleka 6, Warszawa 02-020 

wejście furtką od ul. Tarczyńskiej

 

 

 

 

 

Pola Vision Adam Borkowski

NIP: PL 118-082-76-28; Regon: 012333784; 

Wpis do ewid.: 46132

nr rachunku (mBank)

10 1140 2004 0000 3502 3006 9194

WYPRAWY NURKOWE 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

REGULAMIN SKLEPU   *****   WARUNKI ZAPISU NA SZKOLENIE


All rights reserved naLofoty.pl 2015 - 2020             

Projekt i wykonanie G@g@tek przy pomocy:  WebWave                                          

NURKOWANIE WARSZAWA

 

Ubezpieczenie nurkowe DAN